سوله گلخانه | لوله گلخانه
وبلاگ

سوله گلخانه

5/5 - (3 امتیاز)

سوله گلخانه

صنعت مدرن و سنتی کشاورزی یکی از مهمترین حلقه های زنجیره صنایع غذایی در ایران است. با توجه به افزایش جمعیت و تمایل به کشاورزی مدرن، هر روز شاهد پیشرفت و رشد چشمگیری در این صنعت هستیم. کمبود آب و کاهش ذخایر زیرزمینی آینده این صنعت را تهدید کرده است. امروزه با روی آوردن مردم به محصولات ارگانیک و طبیعی، کشاورزی سنتی جای خود را به کشاورزی جدید و مدرن داده است. کشت گلخانه ای یکی از دستاوردهای نوین کشاورزی است که نیازمند زیرساخت های مدرن و پیشرفته از جمله سوله های گلخانه ای و سایر تجهیزات مورد نیاز در این زمینه است.

کشت گلخانه ای به آب و فضای کمی نیاز دارد. در کشت گلخانه ای تمام محصولات فصلی را می توان در تمام فصول سال کشت کرد اما در کشاورزی سنتی به دلیل نیاز به آب و فضای بیشتر، نمی توان هر محصول را خارج از فصل همان محصول کشت کرد که یکی است. محدودیت های کشاورزی سنتی است.

برای روی آوردن به کشاورزی مدرن و پیشرفته باید ملزومات اولیه و زیرساخت های آن فراهم شود. یکی از مهم ترین و اساسی ترین نیازها داشتن مکانی برای کشت است. برای این منظور از سازه های مختلف با ابعاد مختلف استفاده می شود اما سازه فلزی از جمله سوله فلزی سبک یکی از بهترین و ایمن ترین فضاهایی است که برای این منظور در نظر گرفته شده است.

در برخی از کاربردها سوله های سبک به دلیل هزینه کم و زمان بهره برداری کوتاه بسیاری از صنعتگران صنعتی و غیر صنعتی را به ساخت و مالکیت این نوع سازه سوق می دهد. استفاده از سازه های بتنی به دلیل هزینه های بالا و سرعت کم در ابعاد بالا انتخاب مناسبی نیست. بنابراین سوله ها به دلیل مقرون به صرفه بودن و سرعت ساخت بالا گزینه های مناسبی هستند. قابلیت های انعطاف پذیری، کاربردهای متنوع صنعتی و غیر صنعتی، ایمن و مقاوم بودن در برابر بلایای طبیعی و ساخت و ساز با ابعاد بالا از مزایای مهم استفاده از سوله می باشد. در مصارفی مانند سوله های مرغداری، سوله های دامداری، سوله های صنعتی، سوله های گلخانه ای، سوله های ورزشی، سوله های انباری و … کاربرد دارند.

لوله گلخانه

گلخانه محیطی است که شرایط را برای رشد و نمو گیاهان به طور یکنواخت در طول سال فراهم می کند. برای جایگزینی کشت سنتی در زمین های کشاورزی گلخانه ای استفاده می شود. سوله گلخانه سازه ای فلزی برای کشاورزی یا پرورش گل و گیاه است. در قالب یک سوله ارزان، مطمئن و مقاوم می توانید سوله گلخانه ای بسازید. سقف و دیوارهای این نوع سوله نیز مانند تمامی سوله ها در ساخت و ساز اهمیت زیادی دارد. معمولاً روکش سقف سوله گلخانه از شیشه یا طلق شفاف ساخته می شود تا نور خورشید بدون هیچ مانعی مستقیماً به محصولات بتابد.

در این سوله باید شرایط مناسب با هدف رفع موانع تولید برای رسیدن به تولید و سود خوب فراهم شود. بنابراین برای جلوگیری از خروج هوا به فضای بسته نیاز داریم. برای ایجاد تعادل دمایی مناسب باید از امکانات گرمایشی و سرمایشی استفاده کرد. ساختار گلخانه باید ایمن و مقاوم باشد زیرا عوامل طبیعی مانند باد، باران شدید، رعد و برق و تگرگ باعث از بین رفتن گیاهان و محصولات می شود. با ساخت سوله ای امن و مقاوم برای رشد و پرورش گل و گیاهان تزئینی و همچنین صیفی جات می توان از این عوامل طبیعی جلوگیری کرد.

یکی از نکات مهم در داشتن سوله گلخانه ای این است که فاصله تولید تا فروش و عرضه محصولات باید کم باشد زیرا باعث ارتقای کیفیت و دسترسی به محصولات تازه می شود. معمولاً زمین های کشاورزی دور از سکونت و در بافت روستایی قرار دارند که حمل و نقل محصولات به شهرها و محل عرضه محصولات به کندی و با مشکل انجام می شود. اما داشتن گلخانه می تواند بر این مشکلات و ضعف ها غلبه کند.

از طرفی سایه بیشتر در سوله های فلزی ایجاد می شود. برای مقابله با این مشکل پیشنهاد می شود موقعیت و جهت گلخانه را رو به جنوب یا جنوب شرقی قرار دهید.

گلخانه

انواع گلخانه

گلخانه های تونلی

سازه فلزی گلخانه های تونلی یا مرکب به شکل قوس (از لوله های گالوانیزه و فولاد توخالی یا جامد) ساخته می شود. سازه های گلخانه ای دارای قابلیت هایی مانند ساخت و نصب سریع و آسان، با قابلیت جابجایی و اقتصادی می باشد. از سوله گلخانه تونلی می توان برای تولید و پرورش قارچ، سبزیجات و صیفی جات استفاده کرد. معمولاً عرض دهانه تونل 8 متر در نظر گرفته می شود. بنابراین ابعاد زمین باید مضرب 8 باشد.

گلخانه های پیوسته

گلخانه های پیوسته را گلخانه اسپانیایی نیز می نامند که در اندازه های بزرگ با اندازه دهانه و ارتفاع متفاوت ساخته می شوند. معمولا دیوارهای گلخانه از پلی کربنات و سقف سوله از پلاستیک ساخته شده است.

سوله سبک گلخانه ای

همانطور که قبلا ذکر شد، سوله سبک بهترین انتخاب برای ساخت سوله گلخانه است. ابتدا باید تصمیم بگیرید که چه نوع محصولی رشد کنید. سپس بر اساس نوع محصول و حجم تولید، محل ساخت و ساز بررسی و مساحت زمین مورد نیاز اندازه گیری شود. زیرا انتخاب نوع سازه سوله و هزینه ساخت سوله گلخانه بر اساس مشخصات محل ساخت و ابعاد زمین تعیین می شود. در مرحله بعد متریال سازه باید مشخص شود که اسکلت چوبی باشد یا فلزی. قاب فلزی بسیار مقاوم تر از قاب چوبی (برای حفظ پوشش پلاستیکی یا شیشه ای مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش) و مقرون به صرفه تر است.

در اکثر مناطق سوله های گلخانه سازه های فلزی از آلومینیوم یا گالوانیزه ساخته می شوند و این نوع سازه ها از اسکلت های چوبی گرانتر هستند. اسکلت های چوبی عمر طولانی ندارند زیرا در زمان کوتاهی پوسیده می شوند و در برابر عوامل طبیعی مانند بادهای شدید مقاومت کمتری دارند. برای افزایش طول عمر قاب های چوبی معمولا قطر چوب را افزایش می دهند که باعث ایجاد سایه و نور کمتر می شود. بنابراین سازه های چوبی در ساخت سوله های گلخانه ای توصیه نمی شود.

 

ارتفاع سوله فلزی گلخانه تقریبا دو برابر گلخانه های اسکلت چوبی است. این موضوع باعث افزایش رشد گیاهان و در نتیجه عملکرد بهتر گلخانه می شود. از طرفی سایه بیشتر در سوله های فلزی ایجاد می شود. برای مقابله با این مشکل پیشنهاد می شود موقعیت و جهت گلخانه را رو به جنوب یا جنوب شرقی قرار دهید.

 

بهترین قیمت موجود در بازار و ارسال به تمام نقاط تهران و ایران.

بازگشت به لیست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

خانه