خم‌ کاری لوله فولادی و نکات مهم درباره آن {# خم لوله } - خم لوله گلخانه
وبلاگ

خم‌ کاری لوله فولادی و نکات مهم درباره آن

4.8/5 - (15 امتیاز)

خم‌ کاری لوله فولادی و نکات مهم درباره آن

در شرایطی که نیاز به گازرسانی داریم، برای عبور دادن لوله‌های فولادی از زمین نیاز پیدا می‌کنیم مسیر را عوض نماییم. طبیعتاً این کار ممکن است با استفاده از اتصالات فولادی انجام ‌شود. اما گاهی اوقات تغییر مسیرهایی ایجاد می‌گردد که زاویه‌ای بیشتر از استاندارد اتصالات فولادی داریم و به همین دلیل ما باید خم‌کاری‌هایی را در لوله‌های فولادی انجام دهیم که اصطلاحاً بِندینگ نیز نام دارد. در ادامه اطلاعات بیشتری را در مورد بِندینگ یا خم‌ کاری لوله‌ فولادی و نکات مهم درباره آن‌ ارائه خواهیم داد. (خم‌ کاری لوله فولادی و نکات مهم درباره آن)

روش‌های خم کاری لوله فولادی

برای اینکه خم‌کاری مناسبی برای لوله‌های فولادی خود انتخاب کنیم، باید عواملی همچون اندازه لوله فولادی، ویژگی‌های آن، عوامل اقتصادی و شعاع خم‌کاری را نیز در نظر بگیریم تا خم کاری لوله فولادی به نحو احسن و مطلوب ما شکل بگیرد. البته در فرایند خم‌کاری با یک سری محدودیت‌ها مواجه هستیم که برای مثال حداکثر زاویه خمش یکی از آن‌ها می‌باشد.

برای خم کاری لوله فولادی روش‌های متفاوتی وجود دارد. معمولاً خم‌کاری‌ها در کل به ۳ شکل صورت می‌گیرد: خم‌کاری به روش گرم، خم‌کاری به روش سرد و خم‌کاری به روش القایی. در ادامه بیشتر با این ۳ نوع روش آشنا خواهیم شد و به ویژگی‌های آن‌ها به‌طور مجزا خواهیم پرداخت. البته لازم به ذکر است، در پروژه‌هایی که با فرایند خم‌کاری در آن‌ها سر و کار داریم، باید موارد مورداستفاده ما از شکل‌پذیری و چکش‌خواری خوبی برخوردار باشند تا این فرایند به سهولت انجام شود.

  • خم کاری لوله فولادی به روش گرم

در برخی از روش‌های خم‌کاری، با اعمال کردن گرما خم‌کاری ایجاد می‌شود. در خم کاری لوله فولادی به روش گرم، دو حالت اصلی ایجاد می‌گردد که منجر به استفاده از این روش می‌شود:

  1. شعاع خم‌کاری از قطر لوله کوچک‌تر باشد.
  2. مقاومت و استحکام مکانیکی لوله بالا باشد.

در هر صورت بالا بودن قطر لوله یا ضخامت آن و یا حتی بالا بودن استحکام لوله باعث می‌شود تا در فرایند خم‌کاری، ما نیاز به نیروی بسیاری در خم کردن آن داشته باشیم. اعمال کردن نیروی بسیار نیز باعث بزرگ شدن بیش ‌از حد قطعات دستگاه خم می‌شود. از سویی دیگر نیز گرم کردن لوله فولادی باعث کاهش استحکام لوله و پروفیل می‌گردد. همین، عاملی بر کاهش ابعاد دستگاه و اعمال نیروی کمتر برای این مدل از خم‌کاری می‌شود.

برای گرم کردن لوله موردنظر، از الکتریسیته و یا سوخت‌های فسیلی استفاده می‌گردد. البته روش گرم کاری به‌وسیله القای مغناطیسی نیز نباید پوشیده بماند. چراکه از روش‌های پرطرفدار در صنعت برای گرم کردن لوله‌ها می‌باشد. گرم کاری به‌وسیله القای مغناطیسی، یکی از قدیمی‌ترین روش‌های خم‌کاری لوله است که در صنعت در حال استفاده می‌باشد.

کاربرد خم‌کاری گرم لوله‌ها، به دلیل تغییر ساختار بلوری آن‌ها محدود است. چراکه لوله مورد نظر ما در آن نقطه آسیب‌پذیر می‌باشد. همین باعث‌شده است خم‌کاری به روش سرد محبوب‌تر باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

خم کاری لوله فولادی به روش سرد

 

روش دیگری که در عملیات خم‌کاری به کار می‌رود، خم کاری لوله فولادی به روش سرد می‌باشد. این فرایند به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که به آن‌ها خواهیم پرداخت. معمولاً خم‌کاری به روش سرد به ۵ روش صورت می‌گیرد که عبارتند از:

  • خم‌کاری سه‌غلتکی
  • خم‌کاری پرسی
  • خم‌کاری فشاری
  • خم‌کاری کششی چرخشی
  • خم‌کاری کششی

امروزه در صنعت برای خم‌کاری لوله‌های قطر زیاد، از روش خم کاری سه‌غلتکی استفاده می‌کنند که مزایای خود را دارا می‌باشد. محور استفاده خم‌کاری سه‌غلتکی در انتقال نفت و گاز است که به‌تنهایی بیانگر اهمیت این نوع خم‌کاری به روش سرد می‌باشد.

خم کاری لوله فولادی به روش سرد از مزایای بسیاری بهره‌مند است. مهم‌ترین مزیت آن این می‌باشد که بسیار سریع انجام می‌شود و از لحاظ اقتصادی نیز هزینه کمتری خواهد داشت. این روش برای شعاع‌های استاندارد خاص و بازه محدودی از ضخامت لوله‌ها به کار می‌رود و در وضعیت‌هایی که به ثبات احتیاج داریم، انعطاف‌پذیری بسیاری ندارد. در بعضی موارد، همین مزیت می‌تواند تبدیل به یک عیب شود.

خم کاری لوله فولادی به روش القایی

خم ‌کاری لوله فولادی به روش القایی از فرایندهای خم‌کاری پیشرفته‌تر و نوین‌تر می‌باشد که کاربردهای بسیار زیادی در صنعت نیز دارد. در این مدل از خم‌کاری، ما دیگر هیچ یک از محدودیت‌هایی را که در روش‌های سرد و گرم با آن مواجه هستیم، نداریم. این خود یک مزیت می‌باشد که این روش را از دیگر روش‌ها متمایز ساخته است.

 

این فرایند با استفاده از یک جریان الکتریکی و یک میدان انجام می‌شود. در این روش ما یک کویل القایی داریم که از میان آن لوله فولادی ما رد شده است. در ادامه، لوله بر روی یک ماشین قرار می‌گیرد که دستی متحرک به شعاع موردنیاز ما را دارد و همین باعث سهولت عملیات خم‌کاری می‌شود. سپس لوله فولادی با استفاده از یک سیستم و مکانیزم هیدرولیکی هدایت می‌گردد. تمامی این فرایندها با استفاده از انرژی گرمایی کویل القایی ارزیابی می‌شود. خم‌کاری لوله با استفاده از گرمای ۱۰۰۰ درجه در ناحیه انجام می‌شود و درنهایت نیز سرد می‌گردد تا عملیات القایی به‌درستی به اتمام برسد.

این روش ترکیبی از حرارت، سرعت و سرمایش را در خود دارا است که از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد. قابلیت محدود نبودن آن، روش القایی را به یکی از بهترین سبک‌ها و روش‌ها در عملیات خم‌کاری تبدیل کرده است.

جمع‌بندی

امروزه در صنعت، خم‌کاری لوله‌ فولادی بسیار مهم است. این فرآیند به سه روش سرد، گرم و القای صورت می‌گیرد. انتخاب نوع روش مورد استفاده به عواملی همچون اندازه لوله فولادی، ویژگی‌های آن، عوامل اقتصادی و شعاع خم‌کاری بستگی دارد. با انتخاب مناسب‌ترین روش، بهترین نتیجه ممکن کسب خواهد شد.

 

خرید لوله گالوانیزه

به این صفحه مراجعه کنید : اینجا

 

امروزه در صنعت، خم‌کاری لوله‌ فولادی بسیار مهم است. این فرآیند به سه روش سرد، گرم و القای صورت می‌گیرد. انتخاب نوع روش مورد استفاده به عواملی همچون اندازه لوله فولادی، ویژگی‌های آن، عوامل اقتصادی و شعاع خم‌کاری بستگی دارد. با انتخاب مناسب‌ترین روش، بهترین نتیجه ممکن کسب خواهد شد.

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

خانه